Etykieta prawdę Ci powie

utworzone przez | lip 6, 2014 | Certyfikaty, DIETETYKA, Konserwanty

Czy sięgając na sklepowej półce po produkt czytasz etykietę? Czy rozumiesz wszystko co producent napisał na etykiecie? A może zwracasz uwagę wyłącznie na cenę? Przestań jeść śmieci i czytaj etykiety produktów, wybierając te najlepsze;)

W supermarketach uwagę przyciągają półki pełne kolorowych produktów spożywczych. Każdy z nas odruchowo sięga po coś, co nam się podoba, co ma ładne opakowanie. Ale czy właśnie opakowanie jest odzwierciedleniem jakości produktu? Niestety nie. Dlatego zachęcamy do czytania etykiet!

Etykieta – Na co zwracamy uwagę?

Skład produktu

  • producent ma obowiązek wypisania wszystkich składników, na początku wypisane są surowce, których użyto w największej ilości
  • Literka „E”, która tak nas przeraża to zawsze substancja dodatkowa, która dodana jest do produktu w konkretnym celu, np. konserwuje, stabilizuje czy nadaje barwę. Ilość tej substancji jest regulowana prawnie, nie mogą być przekroczone normy
  • Jeśli jakiś składnik jest genetycznie modyfikowany, a jego ilość w produkcie przekracza 0,9%, wówczas producent musi nas o tym poinformować
  • Alergeny – to substancje, które uczulają. Producenci najczęściej wymieniają soję, mleko czy gluten – zwracajmy na to uwagę!
  • Komunikat „produkt może zawierać śladowe ilości …..” oznacza, iż np. przy innych liniach produkcyjnych w zakładzie jakiś alergen (przykładowo gluten) jest wykorzystywany, a producent „nie da sobie głowy uciąć”, że nie ma go też przypadkowo w naszym produkcie i w ten sposób zabezpiecza się prawnie

Wartość odżywcza

Z tyłu na etykiecie zazwyczaj widnieje ramka, w której przedstawiona jest wartość odżywcza, wygląda ona mniej więcej tak:

tabelka

Data ważności

  • „najlepiej spożyć przed …” lub „należy spożyć do …”

Producent i kraj pochodzenia

  • Produkt musi zawierać te dwie informacje – o producencie i kraju pochodzenia

Przechowywanie

  • Producent określa na opakowaniu sposób przechowywania i często temperaturę – jeżeli chcesz jak najdłużej zachować świeżość produktu – przestrzegaj tych zaleceń

Masa netto a brutto?

  • Masa netto to masa samego produktu, natomiast masa brutto to produkt + opakowanie

Oświadczenie żywieniowe:

Czy spotkałeś się ze sformułowaniem „bez dodatku cukru” czy niska zawartość tłuszczu”? właśnie tak sformułowane hasła, które zachęcają do kupienia produktu są oświadczeniami żywieniowymi. Muszą one oczywiście być zgodne z prawdą i nie mogą wprowadzać cię jako konsumenta w błąd.

Oświadczenie zdrowotne:

Kiedy czytasz na opakowaniu, o wpływie jakiegoś składnika produktu na zdrowie, np. „żelazo zapobiega anemii” jest to oświadczenie zdrowotne. Czyli informuje nas ono o konkretnym znaczeniu składnika dla naszego zdrowia.

Poza etykietą sprawdzaj zawsze czy opakowanie produktu nie jest uszkodzone – najczęściej może to być przyczyną nieświadomego kupienia żywności zainfekowanej bakteriami czy utlenionej, co jest jednoznaczne z popsutym produktem.

 

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Więcej wyników wyszukiwania...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Najbliższe wydarzenie

DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

elzbieta kasztelaniec
Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

Share This