Przeznaczony jest dla osób, które mają długotrwałe dolegliwości, cierpią na choroby przewlekłe latami od nadciśnienia, poprzez cukrzycę, reumatyzm po różnego rodzaju choroby skóry. Lata leczenia metodami medycyny konwencjonalnej nie przyniosły efektu i szukają pomocy w metodach alternatywnych. Są to osoby zdeterminowane na dokonanie zmian w sowim życiu. Dieta w każdym przypadku jest podstawą powrotu do zdrowia, jednak im dłuższe mamy dolegliwości, tym dłużej trwa okres rekonwalescencji. To wymaga czasu i monitorowania zachodzących zmian. Dlatego też pakiet składający się z 7 konsultacji rozłożonych w czasie jest najbardziej odpowiedni.

Na każdej wizycie jest przeprowadzona diagnoza, gdyż pod wpływem zmiany diety zmieniają się dolegliwości pacjenta. Na poszczególnych konsultacjach stopniowo wprowadzane są zasady dietetyki medycyny chińskiej, a pacjent otrzymuje pisemne wskazania dietetyczne oraz przykładowe przepisy w formie pdf. Począwszy od drugiej konsultacji analizowane są efekty stosowania diety i w razie potrzeby wyjaśniane są wątpliwości.

Bardzo często pacjenci nie kojarzą swoich dolegliwości z odżywianiem, bo co ma jedzenie do wysypki na skórze, nerwowego faceta, wychłodzonej dziewczyny czy uderzeń gorąca w okresie menopauzy. Otóż nic bardziej mylnego, to jest podstawowy czynnik. Pamiętajmy, że każdego dnia spożywamy posiłki, pijemy napoje i to co “wrzucimy” w siebie zaowocuje nam zdrowiem lub chorobą. Jeśli bardzo wychłodzona dziewczyna czy dojrzała kobieta będzie każdego dnia spożywała surowe owoce i warzywa, do tego popijała zimną woda mineralną to niestety pomimo teoretycznie “dobrego odżywiania”, bo nie spożywa fast foodów będzie pogłębiała swoje wychłodzenie. Z kolei bardzo nerwowa osoba, mająca w sobie dużo gorąca będzie do każdej potrawy dodawała pieprzu, curry, chili czy cynamonu i jeszcze zapijała alkoholem to także pogłębia występujące już objawy.  Częstych irytacji, wybuchu gniewu zupełnie nie połączy tego z odżywianiem tylko z tempem w pracy, atmosferą w domu itd… Oczywiście na taki stan zdrowia ma wpływ kilka czynników, nigdy jeden, natomiast dieta jest numerem jeden. Podobnie jest z chorobami skóry, w początkowej fazie większość osób wyobraża sobie, że jest to choroba skóry i prawidłowo udaje się do dermatologa. Dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach nieskutecznego leczenia dostrzegają bardzo duży wpływ pożywienia na ich dolegliwości, jednak nie umieją sobie z tym poradzić. To samo możemy odnieść do takich chorób jak nadciśnienie, cukrzyca, reumatyzm – z niczego te choroby nie powstały, najczęściej narastają latami. Możemy je leczyć farmakologicznie do końca życia, a możemy równolegle wprowadzić odpowiednią dietę oraz metody niekonwencjonalne i poczekać na efekt. Jednak nie ma szans na zmiany w ciągu 3 lub 4 miesięcy, to wymaga czasu i oczywiście cały czas trzeba być pod kontrola lekarza. Stąd osoby z przewlekłymi chorobami wymagają monitorowania i powinny zdecydować się na ten pakiet. Z jednej strony otrzymujemy wsparcie w trakcie zmiany sposobu odżywiania, a z drugiej na bieżąco monitorujemy zmiany zachodzące w organizmie. Finalnie staram się doprowadzić pacjenta do takiego etapu, aby w przyszłości sam umiał korygować sobie dietę, aby nauczył się odbierać sygnały swojego ciała, bo nasz organizm wysyła nam sygnały, tylko my je lekceważymy.

Proszę pamiętać w medycynie chińskiej przy układaniu diety bierze się pod uwagę nie jedną chorobę, tylko zwraca się uwagę na wszystkie dolegliwości. Jest to kompleksowa diagnostyka, a zalecenia dietetyczne dopasowane do aktualnego stanu zdrowia, pory roku, klimatu, konstytucji czy wieku. Pakiet pełny to 7 wizyt – 3 konsultacje godzinne oraz 4 konsultacje 30 minutowe. W ramach pakietu otrzymujesz indywidualne zalecenia dietetyczne oraz przykładowe przepisy.

W skład pakietu wchodzi:

 • 7 konsultacji dietetycznych z pełną diagnozą stanu zdrowia wykonaną zgodnie z zasadami TMC
 • Pisemne wskazania dietetyczne
 • Konsultacja z podstaw dietetyki medycyny chińskiej – odżywianie zgodnie z porami roku, klimatem, sezonowością, własną konstytucją i zegarem biologicznym. Ponadto podstawowe informacje o smakach i termice produktu.
 • Indywidualne zalecenia dietetyczne
 • Przepisy kulinarne w formie pdf
 • Pakiet jest ważny 10 miesięcy

Zalecenia dietetyczne

 • Pacjent otrzymuje pisemne zalecenia dietetyczne – rozkład i przykłady posiłków, zalecenia jakie produkty są wskazane, a jakie przeciwwskazane oraz wskazówki – gdzie można zakupić produkty, jaką stosować metodę obróbki termicznej czy konserwacji, jakich przypraw używać. Zalecenia dietetyczne i ewentualną suplementację przygotowuję indywidualnie dla każdego pacjenta (każdy organizm jest inny). Przesyłam linki do suplementów, linki do sklepów, linki do przepisów. Indywidualne zalecenia oraz przepisy kulinarne to kilka do kilkunastu stron w zależności od rodzaju dolegliwości.

 • Nie układam szczegółowych jadłospisów, gdyż w przypadku osób z przewlekłymi chorobami, bo tacy głównie zgłaszają się do gabinetu jest to niemożliwe, ze względu na preferencje smakowe (spożywanie określonych produktów). Wskazuję dokładnie grupy produktów (wg klasyfikacji chińskiej) jakie pacjent powinien głównie spożywać.

 • W medycynie chińskiej nie ma programów komputerowych, które układają diety dla poszczególnych chorób, tu na człowieka patrzy się holistycznie i nic nie zastąpi diagnozy i indywidualnego podejścia do pacjenta

 • Każdy pacjent ma często inne zalecenia pomimo wystąpienia tych samych objawów np. przyjdzie 5 klientów z migreną, a każdy z nich wyjdzie z inną dietą, bo jest inna przyczyna. Ewentualnie przyjdzie kilka kobiet z menopauzą, ale każda z innymi dolegliwościami, jedna będzie miała uderzenia gorąca, a inna nocne poty i drażliwość. Ponadto podstawowy czynnik, mało kto ma tylko jedną dolegliwość, dlatego do każdego trzeba podejść indywidualnie.

 • Doświadczenia  w pracy z pacjentami pokazały mi, że zalecenia na których pracuje cała medycyna chińska w pierwszej chwili wzbudzają przerażenie, a po ok. 2 – 4 tygodniach okazuje się, że jest to bardzo prosty, logiczny system odżywiania się i przygotowywania posiłków. Przede wszystkim jest bardzo skuteczny w powrocie do zdrowia, a skutkiem ubocznym tego stosowania w przypadku osób z nadwagą jest jej spadek bez liczenia kalorii. Zostają przywrócone prawidłowe funkcje organizmu, poprawia się metabolizm, polepsza się samopoczucie, ustępują dolegliwości.

 • Dlatego też w ślad za zmianami zachodzącymi w organizmie należy modyfikować dietę np. bardzo wychłodzona pacjentka potrzebuje diety rozgrzewającej, oczywiście małymi kroczkami. To powoduje powolne rozgrzewanie organizmu, u jednej można uzyskać efekty po 6 miesiącach u innej po roku. Jednak po osiągnięciu zamierzanego efektu należy dokonać zmian w diecie, aby nie przegrzać organizmu. Stąd wymagane są kontrolne wizyty. Poprzez kontakt z dietetykiem pacjent dużo się uczy. Zależy mi na edukacji pacjenta, by sam w przyszłości potrafił układać swoją dietę, by umiał ocenić swoje dolegliwości i jak mogę je zlikwidować dietą. By umiała odbierać sygnały organizmu, bo organizm wysyła nam sygnały chociażby w formie przemęczenia, a większość osób to lekceważy. Jeśli są pierwsze symptomy przewlekłej choroby, to od razu trzeba zmieniać coś u siebie. Wtedy o wile szybciej uzyskujemy oczekiwane efekty

 • Pacjent tylko raz otrzymuje pisemne zalecenia po II wizycie, na kolejnych są jedynie modyfikacje i to są już ustne ustalenia.

Ważne!

 • Od I wizyty należy prowadzić dzienniczek żywieniowy i samoobserwacji, będą one podstawą do dalszych konsultacji. Zmniejszenie częstotliwości zapisów ustalane będzie indywidualnie od II konsultacji.
 • Pojawiające się pytania dotyczące diety czy aktywności fizycznej należy zapisywać w dzienniczku, podczas konsultacji kontrolnej zostaną wyjaśnione
 • Pakiet ważny jest 10 miesięcy.
 • Jeśli “wizyta” odbywa się poprzez skype, telefon lub mailowo należy przed I konsultacją przesłać zdjęcia języka i potwierdzenie wpłaty na 2 dni przed ustalonym terminem.
 • Pakiet jest płatny z góry
 • Kolejne terminy proszę rezerwować po I konsultacji, na której zostanie ustalona częstotliwość.