Lato na talerzu, czyli ochładzanie pożywieniem wg TCM

Jednym z filarów odżywiania się wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest dostosowanie posiłków do pór roku. Teraz jesteśmy w pełni lata i powinniśmy odpowiednio dbać o siebie poprzez ruch fizyczny, ale takze poprzez dobrze dobraną dietę do tej gorącej pory roku.

Lato związane jest z przemianą Ognia, dlatego jest to silne Yang. Organy związane z Ogniem to Serce i Jelito Cienkie, dlatego szczególnie w lecie powinniśmy zadbać o te narządy. W tym okresie nasz organizm wymaga większej ilości Yin, którą możemy dostarczyć z pożywieniem.

Oczywiście nasze pożywienie musi też być dostosowane do konstytucji naszego ciała. Inaczej będą odżywiać się osoby wychłodzone, a inaczej osoby mające w sobie bardzo dużo gorąca. Te ostatnie są bardzo narażone na problemy z Sercem, stąd tak istotne jest prawidłowe zbilansowanie produktów w zależności od panujących warunków wokół nas. Jak żar bije z nieba zdecydowanie należy schładzać się, jednak schładzanie to nie wypijanie wody mineralnej czy coca coli z lodowki. Schładzanie to zastosowanie pokarmów o termice chłodnej lub nawet zimnej. Nie oznacza to, że produkty mają mieć niską temperaturę tylko mają schładzać nasz organizm np herbata zielona spożyta na ciepło też nas schłodzi. Innym wariantem może być parę listow mięty zwyczajnej do wody. Możliwosći jest wiele, o których będzie mowa na szkoleniu.

Okres letni to pełen gorąca, upału, dlatego też mocno pocimy się tracąc cenne płyny i minerały co doprowadza do osłabienia. Ważnym aspektem jest także utrzymanie wody w organizmie. Temu z kolei dobrze służy smak kwaśny, stąd kiedyś nasze babcie czy mamy gotowały kompoty w lecie, o których teraz często zapominamy. Natomiast lody czy zimne napoje doprowadzają do skurczu żołądka i zatrzymują proces trawienia.

W lecie stosujemy mnóstwo letnich owoców i warzyw o jaskrawych barwach i cieszymy się tworzeniem pięknych posiłków, które mają być lekkie i regularne. Ta pora roku oferuje dużą rozmaitość pokarmów, która powinna znaleźć zastosowanie w sposobie odżywiania. Używamy mało soli i dużo wody

Na szkoleniu :

  • Poznasz smaki i termikę produktu
  • Dowiesz się jakie produkty są wskazane w okresie letnim, a jakie powiiniśmy wykluczyć
  • Zrozumiesz czym harakteryzuje się przemiana Ognia i dlaczego należy dbać o Serce
  • Otrzymasz przykładowe przepisy

 

 

 SZKOLENIE POPROWADZI:

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog
Szkoleniowiec
Coach
Specjalista Medycyny Chińskiej

Prowadzi autorski cykl warsztatów „Dietetyka TCM dla każdego”

Dowiedz się więcejSZCZEGÓŁY SZKOLENIA:

MIEJSCE:
TERMIN:
Początek: 24 czerwca 2020 17:30
Koniec: 24 czerwca 2020 21:00

ILOŚĆ MIEJSC:
Miejsc ogółem: 0
Wolnych miejsc: 0

PROWADZĄCY:
Elżbieta Kasztelaniec
Kontakt:
Email: biuro@nona-polska.pl
REZERWACJE: