Terapie w Medycynie Chińskiej 

Terapie w TMC

Terapia wg zasad medycyny chińskiej to przywracanie równowagi energetycznej organizmu poprzez wzmacnianie, rozpraszanie i stabilizowanie.

Najczęściej stosowane terapie w medycynie chińskiej:

  • Dieta
  • Zioła
  • Akupunktura
  • Akupresura
  • Masaż
  • Bańki
  • Gua Sha
  • Moksa

Dieta w TMC

Najbardziej rozpoznawalną przez Europejczyków terapią z medycyny chińskiej są akupunktura i bańki. Jednak wbrew ogólnemu skojarzeniu chiński lekarz najpierw zaleci pacjentowi zmianę diety i ruch. Nie bez przyczyny chińską dietetykę nazywa się profilaktyczną i leczniczą, bo podstawowym celem jest prewencja, a w razie potrzeby dopiero leczenie.

Poprzez dietę powinniśmy sami dbać o swoje zdrowie, dzięki temu następuje dostarczenie energii i organizm pracuje prawidłowo. Mocny organizm jest w stanie obronić się przed czynnikami zewnętrznymi, tak aby żaden patogen nas nie zaatakował. Pożywienie to coś co dostarczamy do naszego organizmu każdego dnia, to my decydujemy co zjemy, a co nie. Dlatego właśnie powinniśmy się dokształcać: co możemy jeść, co nas wzmacnia i wiedzieć, co nam szkodzi. Każdy lekarz zaleci też ruch, mogą to być ćwiczenia qigong, tai chi lub yoga.

W starożytnych Chinach lekarze tak długo byli opłacani, jak długo wszyscy w rodzinie, którą się opiekowali, byli zdrowi.

Jeśli ktoś zachorował, pieniądze wstrzymywano, aż do wyzdrowienia.

Stąd w ich tradycji tak bardzo istotną rolę odgrywa dieta, bo im więcej pacjent wie, tym mniej lekarz musi mu poświęcać czasu. Zasady “odżywiania dla zdrowia” są powszechnie znane i stosowane. Jeśli dieta nie jest skuteczna dopiero wtedy włącza terapię ziołową. To 2 podstawowe aspekty terapeutyczne, które stanowią ok. 80% stosowanych kuracji.

Dopiero, gdy dieta z ziołami nie przynosi spodziewanych rezultatów zostają włączone zabiegi akupunktury lub akupresury często połączone z bańkami, moksowaniem czy zabiegiem Gua Sha.

W Europie, czy innych krajach wysoko rozwiniętych, co jakiś czas pojawia się nowa teoria dotycząca odżywiania, zdrowia czy leczenia. Bardzo często są sprzeczne, mimo, iż oparte na badaniach naukowych. Nawołują nas do unikania tłuszczów albo proponują diety tłuszczowe, polecają dietę białkową lub węglowodanową, albo proponują spożywanie tylko produktów surowych. Po 10 lub 20 latach okazuje się ile miały skutków ubocznych.

To nie dotyczy medycy wschodu, gdyż ona opieraj się na prawach natury, które są niezmienne. Medycyna chińska nie zmienia się, jej mądrości przekazywane są z pokolenia na pokolenie. To tradycja mająca 5000 lat i dlatego wykazuje taką skuteczność.

Akupunktura ucha

Historia aurikuloterapii, czyli akupunktury ucha rozpoczyna się w starożytnych Chinach, kiedy to Hoang Ti Nei Jing opisał ją w traktacie Żółtego Cesarza. W Egipcie, Grecji i Rzymie 400 lat p.n.e Hipkrates i Galen także zalecali stymulowanie uszu w wielu schorzeniach.

Terapia ta wywodzi się z tradycji chińskich jednak została zaakceptowana przez medycynę konwencjonalną i obecnie jest stosowana na całym świecie w leczeniu uzależnień, zaburzeń nastroju, otyłości, bólu, przewlekłej sztywności stawów i wielu innych schorzeń.

Wykazano również, że akupunktura ucha stymuluje wydzielanie endorfin, które poprawiają samopoczucie i zadowolenie. Ten efekt tłumaczy bardzo dobre rezultaty zastosowania tej metody przy leczeniu nerwic i depresji.

Bańki chińskie

Leczenie bańką chińską należy do najstarszych metod medycyny naturalnej. Już pierwotny człowiek wykorzystując bańkę oczyszczał rany, usuwał różnorodne zanieczyszczenia i toksyny z organizmu, w tym ukąszenia jadowitego węża. Początkowo wykonywano to ustami wykorzystując metodę ssania, a z czasem zastąpiono to narzędziami o zaokrąglonych końcach, wykonanych z bawolich rogów czy nefrytu, później z bambusa, współcześnie –  ze szkła, gumy lub silikonu.

Ze względu na dużą skuteczność terapii próżniowej metoda ta na stałe gościła w Medycynie Chińskiej jako jeden ze skuteczniejszych środków terapeutycznych zarówno w stanach ostrych (grypa, przeziębienia, choroby płuc), jak i chorobach przewlekłych (ból, zapalenie wątroby, lumbago, zastoje w organizmie) i przetrwała do obecnych czasów.

W XX. wieku, w związku z rozwojem medycyny klasycznej i przemysłu farmaceutycznego, popularność stawiania baniek stopniowo malała. Z czasem okazało się, że wiele produktów farmaceutycznych, zwłaszcza antybiotyki i sterydy wnoszą do naszego organizmu wiele skutków ubocznych, ta metoda powróciła do łask i obecnie przeżywa niesamowity renesans.

0 0 vote
Article Rating
Share This